Organik Kozmetik Ve Doğal Kozmetik Nedir ? Arasındaki farklar nelerdir ?

Son günlerde çok sık duymaya başladığımız organik kozmetik ya da doğal kozmetik nedir ? Farkları nelerdir hiç düşündünüz mü ? Öncelikle bu ürünlerde Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO), parabenler,phenoxyethanol, nano partiküller, silikon, PEG, sentetik parfüm ve boyalar,hayvansal katkı maddeleri (süt,bal gibi doğal oluşanlar hariç) bulunmamalıdır.

Organik Kozmetik

İçeriğindeki malzemeler yenilenebilir kayaklardan çevre dostu üretim süreçleri ile elde edilmeli,geri dönüşümlü ambalaj içinde bulunmalıdır.

Organik Kozmetik
Tüm içeriğinin %95’i doğal malzemelerden oluşmalıdır.Formülündeki bitki bazlı içeriğinin %95’i ve ağırlık bazında toplam içeriğin en az %10’u organik çiftçilik ile elde edilmelidir.

Doğal Kozmetik
Tüm içeriğinin %95’i doğal malzemelerden oluşmalıdır.Formülündeki bitki bazlı içeriğinin en az %50’si  ve ağırlık bazında toplam içeriğin en az %5’i organik çiftçilik ile elde edilmelidir..

Unutmamanız gereken bir konu : organik kozmetik ya da doğal kozmetik sertifikaları sadece bu konuda lisanslı kuruluşlar tarafından verilebiliyor.