Araştırmacı İlaç Firmalan Demeği (AİFD), Türkiye’de yasal bir OTC düzenlemesi ve sınıflaması bulunmadığını ama dünyada OTC sınıfında bulunan ilaçlann uzun yıllardır reçetesiz ya da reçeteli ilaç statüsünde pazarda mevcut olduğunu kaydediyor. Dernek, dünyada OTC sınıfında bulunan ilaçlar içerisinde Türkiye’de en çok satışı olan grupların; ağrı kesiciler, vitaminler ve mineraller, öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlan, dermatolojik ürünler ve sindirim sistemi ilaçlan olduğu bilgisini de veriyor.

otc

Bütün dünyada reçeteli ilaçlarla OTC ürünlerin pazarlannın hemen hemen eşit miktarlarda olduğunu, Türkiye’de ise OTC pazarnın, reçeteli ilaçlann pazannın yüzde 20 – 25’leri civarında seyrettiğini belirten uzmanlar , “OTC pazan umutla bakılan, büyüme beklentisinin yüksek olduğu bir pazar. Önümüzdeki beş yıllık süreçte beklentiler ışığında şu andaki hacminin 5-4 misline çıkması bekleniyor” değerlendirmesinde bulunuyor.

ABD ve KANADALI FİRMA İLGİSİ 1994‘ten beri Türkiye’de faaliyet gösteren doğrudan satış firması Amway ile ABD’li GNC, Türk tüketicisini OTC ürünleriyle tanıştıran şirketlerden. 1998 yılında Türkiye pazarına Nişantaşı mağazasıyla giriş yapan GNC, hızlı bir magazalaşma atağı gösterdi ve bugün 64 noktaya ulaşu. Son yıllarda da Türkiye pazarına giriş yapan yabancı markalarda artış olduğu, yerli firmaların da gelecek gördüğü OTC pazarına yöneldiği gözleniyor.

YATIRIMLAR ARTIYOR Alman Euro OTC Pharma, 2005 yılından beri EuRho® Vital tescilli markası ile OTC pazarın¬da faaliyet gösteriyor. Türkiye pazanna Kasım 2011’de giriş yapan şirketin ürünleri, geçtiğimiz ağustos ayından itibaren eczanelerde satışta. 2012 yılını Türkiye’de 16 ürün ile kapatacaklarını söyleyen Euro OTC Pharma Türkiye Direktörü , 2013’te ise 9 yeni ürünü getirmeyi planladıklarını belirtiyor.

Gelecek yıl 9-10 milyon kutuluk bir satış öngördüklerine de değinen firma, “Bu rakamın pazar büyümesi ile orantılı olarak artacağı beklentisindeyiz” diyor. Türkiye pazarının cazip olmasının bir gerekçesinin de bu alanda bOyük gelişim gösteren İran ve Ortadoğu pazarlarına olan yakınlığı olduğunu dile getiriyor.

Gıda katkı maddeleri alanında faaliyet yürüten Eurokim ise OTC pazan- nın yeni oyuncularından. 1.5 yıllık hazırlık sürecinin ardından bu alanda ilk ürünlerini piyasaya sunduklannı söyleyen Eurokim , “OTC alanına 1.5 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyoruz” diye ekliyor.

Biota Laboratuvarlan da 1.5 yıldır OTC pazarında faaliyet gösteriyor. Bu alana 6 milyon Euro’luk yatının yapan şirket, 15 adet gıda takviyesi ürününü 2013’te 35’e I çıkarmayı hedefliyor. Yeni bir ürün gamı olan ‘Medical Herbs’ altında bulunan 28 bitki ile de 2013’te pazarda olmayı , planladıklarını anlatan Biota Laboraturı, “Bu yıl 1.5 milyon TL’lik satış he¬defliyoruz. 2013 yılında ise 5.5 milyon TL’yi hedefliyoruz” diyor.

Bu sayfadaki ürünü indirimli fiyattan satın alabilir, dilerseniz üye olup satışını yaparak para kazanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey ilk önce üye olmak. Petra üyeliği ücretsizdir. Periyodik ürün alma zorunluluğu yoktur. Dilediğiniz zaman ürün alırsınız, üyeliğiniz daima devam eder.

0
Aşağıdaki Formu Doldurun (Sadece 1 dakikanızı alır)
0
Şifreniz Cep Telefonunuza SMS olarak gelsin
0
%40 İndirimli alışverişe Kapıda Ödeme ya da Kredi Kartı seçeneği ile hemen başlayın !
Üyelik Formu