Gelecekte, çak uzun yemek seansları, şarap kavlan üzerine sohbetler geç-mişin hoş anılan olabilir mi? Çevrenin hoyratça yıpratılması, kaynakların savurganca kullanılması bu olasılığı hiç de yabana atmamak gerektiğini gösteriyor. Kim bilir belki de uzay filmlerinde olduğu gibi gelecekte insanlar küçük bir kapsül ilaçla tüm günlük besin ihtiyacını karşılayacak.

Bugünkü adına OTC (reçetesiz ilaç sektörü) denilen vitamin ve beslenme ilaçlan böyle bir hayatın altyapısını şimdiden kurguluyor olabilir. Gerçektende dünyada çok hızlı bir şe-kilde büyüyen bu sektör insanlann her türlü besin ihtiyacını karşılamak bir yana yarattığı sağlıklı yaşlanma beklentisiyle de büyük bir tüketim pa- zan oluşturmuş bulunuyor.

OTC ürünlerinin kullanımının artmasında, dünya çapında yayılan ve ülkemizde de yükselen doğal ve sağlıklı yaşam, sağlıklı yaşlanma bilinci büyük rol oynuyor. Bu bilincin ve dolayısıyla bitkisel ürünlerin tüketimlerinin daha da artacağı öngörülüyor.

Dünyadaki büyüklüğü yaklaşık 100 milyar dolar seviyesinde olan OTC pazannın Türkiye’deki hacminin ise yaklaşık 2 milyar dolar seviyesinde olduğu tahmin ediliyor. OTC kanu-nunun yürürlüğe girmesi ya da OTC kapsamındaki ürünlerin geri ödeme listelerinden çıkartılmasıyla önümüzdeki 5-6 yıllık süreçte Türkiye’de OTC pazarının da 15 milyar TL’lik reçeteli ilaç pazan kadarlık bir büyüklüğe ulaşması bekleniyor.

Dünyada her yıl yüzde 15 ila 20 arasında hızla büyüyen ve büyümeye de aynı hızla devam eden OTC pazan 100 milyar dolarlık bir büyüklüğe sa¬hip. Bu, toplam ilaç sektörünün yüzde 6’lık kısmını oluşturuyor. Türkiye OTC pazan ise gelişmekte olan pazarlar içinde yıllık büyüme oranı beklen¬tisine göre 3’üncü sırada yer alıyor.

OTC pazannın büyümesindeki temel etkenler, Türkiye’de sağlık konusunda genel bilinç ve fârkındalığın artmış olması olarak gösteriliyor, öte yandan son yıllarda ilaç sektörüne yönelik yapılan uygulamalarla kar marj-ları düşen ilaç şirketlerinin bu alana yönelmesinin de OTC pazarının bü-yümesinde büyük etkisi olduğu belirtiliyor.

Sektör temsilcileri, buna yönelik “İlaçta kar marjı ortalama yüzde 23 iken, OTC’de ortalama yüzde 45’lerin üzerinde. Bu nedenle ilaç şirketlerinin OTC’ye yöneliminde önümüz¬deki dönemde daha da artış olacak” diyor.

Bu sayfadaki ürünü indirimli fiyattan satın alabilir, dilerseniz üye olup satışını yaparak para kazanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey ilk önce üye olmak. Petra üyeliği ücretsizdir. Periyodik ürün alma zorunluluğu yoktur. Dilediğiniz zaman ürün alırsınız, üyeliğiniz daima devam eder.

0
Aşağıdaki Formu Doldurun (Sadece 1 dakikanızı alır)
0
Şifreniz Cep Telefonunuza SMS olarak gelsin
0
%40 İndirimli alışverişe Kapıda Ödeme ya da Kredi Kartı seçeneği ile hemen başlayın !
Üyelik Formu